MEMORANDUM V OBLASTI VYUŽITÍ VODÍKU V DOPRAVĚ

 

5.8.2019 Naftu a stlačený zemní plyn v autobusech městské hromadné dopravy v Ústí nad Labem by měl v budoucnu nahradit vodík. Rada města schválila uzavření memoranda v oblasti využití vodíku pro ekologicky čistou dopravu se Spolchemií, ústeckým dopravním podnikem a Cheminvestem. Pokud se podaří získat dotace na výstavbu plnicí stanice a nákup autobusů, mohly by první vozy s vodíkovým pohonem jezdit po městě už v roce 2021. Řekl to ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

12.2.2020 – Ústí nad Labem získalo dotaci na stavbu vodíkové plnicí stanice. Bude u chemičky, v níž vodík vzniká jako vedlejší produkt výroby. Ekologicky čistou surovinu využijí autobusy městské hromadné dopravy, případně veřejnost. Novináře o tom dnes informoval primátor Petr Nedvědický.

Ústí nad Labem v koncepci udržitelné mobility počítá s tím, že v budoucnu budou ve městě jezdit jen ekologické trolejbusy a autobusy s vodíkovým pohonem. Bude to proto znamenat vyměnit zhruba 80 autobusů, které má dopravní podnik k dispozici. V Ústí je i dostatečný zdroj vodíku, který produkuje zdejší Spolchemie. Plyn totiž vzniká jako odpad membránové elektrolýzy při výrobě chloru a hydroxidů. „Chemička dnes vodík používá k vytápění,“ dodal Nedvědický.